Township Road over Stream
Fair Condition23 years old200 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | SW Edge Creston |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.70500, -97.36830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 260.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (1997) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007114950 |