Fas 3125 over Short Creek
Fair Condition66 years old1,565 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us30/l-71d 1e 7.6n |
| Carries | Fas 3125 |
| Crosses | Short Creek |
| Coordinates | 41.54870, -97.34950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 161.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,565 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007105120 |