Township RD 160 Av over Schaad Creek
Fair Condition19 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 8e .7n Of Platte Center |
| Carries | Township RD 160 Av |
| Crosses | Schaad Creek |
| Coordinates | 41.53330, -97.33000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 238.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007115320 |