Township Road over Columbus Genoa Canal
Good Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1.5ne Of Columbus |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.45170, -97.31000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 527.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2003) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007105510 |