Township Road over Columbus Genoa Canal
Fair Condition91 years old150 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 2.5e Of Columbus |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.44330, -97.29000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 538.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2003) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007115720 |