122nd AVE over Shell Creek
Fair Condition91 years old90 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 6.2n 3.5e Of Columbus |
| Carries | 122nd AVE |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.52610, -97.28170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 148.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007105705P |