Fas 2780 over Loseke Creek
Good Condition53 years old170 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 5.5n 9.6e |
| Carries | Fas 2780 |
| Crosses | Loseke Creek |
| Coordinates | 41.55480, -97.27960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 280.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007112870 |