520th ST over Stream
Fair Condition17 years old80 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1e N45 Madison Cl |
| Carries | 520th ST |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.74250, -97.75680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007110210 |