Coll 7698 over Shell Creek
Fair Condition59 years old80 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1.2e N45 Madison Cl |
| Carries | Coll 7698 |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.74250, -97.75060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 488.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007110215 |