Fas 2770 over Shell Creek
Fair Condition88 years old350 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 4.5n 3.9w |
| Carries | Fas 2770 |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.54060, -97.54030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 240.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113030 |