Township Road over Columbus Genoa Canal
Fair Condition90 years old25 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 2.7s Of Platte Center |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.49500, -97.48330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 283.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113710 |