Township Road over Columbus Genoa Canal
Good Condition91 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 2.5s Of Platte Center |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.49830, -97.50330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 398.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2003) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113505 |