Township Road over Columbus Genoa Canal
Fair Condition91 years old60 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 3se Of Columbus |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.40330, -97.28330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 226.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007114805P |