RTE 907v over RTE 907v
Fair Condition88 years old61,298 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | .7 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | RTE 907v |
| Coordinates | 40.79445, -73.97848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 181.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,298 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229311 |