RTE 907v over Ramp To Hhp SB
Fair Condition88 years old57,541 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 1 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Ramp To Hhp SB |
| Coordinates | 40.79911, -73.97514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 188.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57,541 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229321 |