RTE 907v over Terrain
Fair Condition89 years old76,703 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 5 Mi NE Jct Sh9a &79th ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Terrain |
| Coordinates | 40.85034, -73.94459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 602.0 ft (183.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 2715.8 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76,703 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229380 |