RTE 907v over Park Path
Fair Condition87 years old76,703 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 5.2 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Park Path |
| Coordinates | 40.85214, -73.94258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 151.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76,703 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229390 |