RTE 908f over Bronx River
Fair Condition121 years old42,363 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | Jct Mosholu Pky+bronx Riv |
| Carries | RTE 908f |
| Crosses | Bronx River |
| Coordinates | 40.86683, -73.87437 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 948.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1905 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,363 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230250 |