RTE 908f over Webster Avenue
Good Condition121 years old22,926 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | Jct Webster Av & Mosholu |
| Carries | RTE 908f |
| Crosses | Webster Avenue |
| Coordinates | 40.86919, -73.88037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 817.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1905 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,926 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230270 |