Jerome Avenue over 908fx Rapid Transit
Fair Condition116 years old7,488 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | .7 Mi S I87+mosholu PKWY |
| Carries | Jerome Avenue |
| Crosses | 908fx Rapid Transit |
| Coordinates | 40.87977, -73.88471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Area | 831.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,488 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230287 |