RTE 907c over 3rd AVE 278i278ix2m2302
Poor Condition63 years old55,432 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 1.5 Mi NE 86 St+shore Pky |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | 3rd AVE 278i278ix2m2302 |
| Coordinates | 40.64151, -74.02110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2828.1 ft (862 m) |
| Max Span | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 18,102 sq m |
| Main Spans | 20 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55,432 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 30 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231239 |