RTE 907c over Terrain
Fair Condition63 years old
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 1.5 Mi NE 86st &shore Pky |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | Terrain |
| Coordinates | 40.64052, -74.02252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 658.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000223123A |