Co RT 23 Polecatc over Polecat Creek
Fair Condition68 years old210 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Perry |
| Location | 2m North Of Al 14 |
| Carries | Co RT 23 Polecatc |
| Crosses | Polecat Creek |
| Coordinates | 32.71542, -87.42733 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 136.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (1993) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006230 |