Bovina Road over Litt Delaware Rvr
Fair Condition71 years old743 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | At Bovina Center |
| Carries | Bovina Road |
| Crosses | Litt Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.25834, -74.79186 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 256.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 743 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351830 |