Coulter Brook RD over Little Delaware River
Fair Condition72 years old55 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | .6 Mi E Of Bovina Center |
| Carries | Coulter Brook RD |
| Crosses | Little Delaware River |
| Coordinates | 42.25878, -74.77537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351850 |