RTE 206 over Beaver Kill
Fair Condition71 years old2,707 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.5 Mi N Of Rockland |
| Carries | RTE 206 |
| Crosses | Beaver Kill |
| Coordinates | 41.96509, -74.90691 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 590.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,707 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351870 |