RTE 206 over Spring Brook
Fair Condition49 years old1,775 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 5.3 Mi North Of Rockland |
| Carries | RTE 206 |
| Crosses | Spring Brook |
| Coordinates | 41.97877, -74.89350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 419.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,775 (2018) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351890 |