RTE 206 over Spring Brook
Fair Condition24 years old1,775 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 5.7 Mi N Of Roscoe |
| Carries | RTE 206 |
| Crosses | Spring Brook |
| Coordinates | 42.00236, -74.89264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 280.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,775 (2018) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351910 |