Cooks Brook Road over Beaver Kill River
Fair Condition49 years old115 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | Cooks Falls-beaver Kll Rv |
| Carries | Cooks Brook Road |
| Crosses | Beaver Kill River |
| Coordinates | 41.94658, -74.97943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 605.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351980 |