County Road 17 over Russell Brook
Fair Condition88 years old223 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.3m W Of Cooks Falls RD |
| Carries | County Road 17 |
| Crosses | Russell Brook |
| Coordinates | 41.95844, -74.99158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 92.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 223 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353620 |