River Road over E Br Delaware Rvr
Good Condition34 years old211 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.1 Mi SE Of SH 30 |
| Carries | River Road |
| Crosses | E Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.03914, -75.06742 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 569.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 211 (2021) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352030 |