Corbett Road over E Br Delaware Rvr
Fair Condition100 years old441 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.2 Mi SW Of Colchester |
| Carries | Corbett Road |
| Crosses | E Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.04636, -75.02750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Suspension |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 227.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 441 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352060 |