Arbor Hill Road over Litt Delaware Rvr
Good Condition2 years old1,446 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.6 Mi S Of Jct Ny-28 & N |
| Carries | Arbor Hill Road |
| Crosses | Litt Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.25796, -74.92750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.7 ft (25.2 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 287.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,446 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352240 |