Fitches Bridge RD over W Br Delaware River
Poor Condition156 years old295 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2 Mi NE Of Delhi |
| Carries | Fitches Bridge RD |
| Crosses | W Br Delaware River |
| Coordinates | 42.29828, -74.87928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 150.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1870 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 295 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000003352270 |