Hoag Cross Road over W Br Delaware Rvr
Fair Condition71 years old196 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.5 Mi NE Of Delhi |
| Carries | Hoag Cross Road |
| Crosses | W Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.31049, -74.83892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 138.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 196 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352280 |