Treadwell-fras RD over Roaring Brook
Fair Condition67 years old689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.3 Mi S Of Treadwell |
| Carries | Treadwell-fras RD |
| Crosses | Roaring Brook |
| Coordinates | 42.33915, -75.04897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 111.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 689 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352360 |