Warner Hill Road over S.br.ouleout Crk
Fair Condition46 years old103 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.6 Mi NE Of Treadwell |
| Carries | Warner Hill Road |
| Crosses | S.br.ouleout Crk |
| Coordinates | 42.34853, -75.01969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 107.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103 (2019) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352910 |