Otego Street over Ouleout Creek
Good Condition21 years old814 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.6mi N Of Franklin |
| Carries | Otego Street |
| Crosses | Ouleout Creek |
| Coordinates | 42.34678, -75.16703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 422.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 814 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352390 |