Cr21 over E Br Handsome Bro
Good Condition57 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1 Mi E Of Jct Ny-357 & Co |
| Carries | Cr21 |
| Crosses | E Br Handsome Bro |
| Coordinates | 42.32392, -75.15892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 358.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352350 |