Chamberlain Hl RD over Ouleout Creek
Good Condition19 years old85 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.1 Mi NE Of Leonta |
| Carries | Chamberlain Hl RD |
| Crosses | Ouleout Creek |
| Coordinates | 42.37231, -75.11530 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 158.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85 (2019) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352430 |