Case Hill Road over Trib Ouleout Crk
Fair Condition70 years old696 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.5 Mi S Of Oneonta |
| Carries | Case Hill Road |
| Crosses | Trib Ouleout Crk |
| Coordinates | 42.39152, -75.07636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 696 (2016) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352450 |