SH 53 S-0 Lm 9.54 over North Boat Ditch
Fair Condition62 years old380 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | .26 Mi N Jct SH 51 |
| Carries | SH 53 S-0 Lm 9.54 |
| Crosses | North Boat Ditch |
| Coordinates | 34.07053, -93.24165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 302.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M0983 |