SH 53 S-0 Lm11.59 over Blue Hole Creek
Fair Condition64 years old470 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | .89 Mi SE Jct SH 51 |
| Carries | SH 53 S-0 Lm11.59 |
| Crosses | Blue Hole Creek |
| Coordinates | 34.04883, -93.23184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 196.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M0984 |