County Road 28 over Fish Creek
Fair Condition19 years old120 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.2 Mi SE Of Fishs Eddy |
| Carries | County Road 28 |
| Crosses | Fish Creek |
| Coordinates | 41.93944, -75.12439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 125.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352590 |