County Road 10 over Kortright Creek
Good Condition35 years old1,220 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.4 Mi S Of Jct Ny-10 & N |
| Carries | County Road 10 |
| Crosses | Kortright Creek |
| Coordinates | 42.42341, -74.88883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 115.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,220 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352870 |