Pine Lake Road over Charlotte Creek
Fair Condition69 years old312 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.2 Mi N Of Davenport Cen |
| Carries | Pine Lake Road |
| Crosses | Charlotte Creek |
| Coordinates | 42.45148, -74.92192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 66.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 312 (2017) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352160 |