New Kingston Road over Platte Kill
Good Condition77 years old185 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 200 Ft Off Nys RT 28 |
| Carries | New Kingston Road |
| Crosses | Platte Kill |
| Coordinates | 42.14848, -74.69487 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 157.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 185 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352950 |