Mill Brook Road over Mill Brook
Fair Condition31 years old32 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.5 Mi S Of Margretville |
| Carries | Mill Brook Road |
| Crosses | Mill Brook |
| Coordinates | 42.08054, -74.66304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 111.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353010 |