Huckleberry Brook over Huckleberry Brook
Poor Condition67 years old114 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.2 Mi S Of Margaretville |
| Carries | Huckleberry Brook |
| Crosses | Huckleberry Brook |
| Coordinates | 42.11311, -74.65341 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 87.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 114 (2019) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353030 |