SH 53 Sec.04- 4.55 over Clear Creek
Fair Condition62 years old620 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lafayette |
| Location | 2.0 Mi N Buckner |
| Carries | SH 53 Sec.04- 4.55 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 33.38371, -93.42421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 269.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M0992 |